cinseldusunce

cinsellik hakkında kendi hissettiklerimiz

erkek kız oidipus dönemi

Çocuklar 3 ve 6 yaşlarında cinsel kimliklerini keşfeder. Bu çağda kızlar kadın, oğlanlar erkek olmayı öğrenir. Kızlar babasına, oğlanlar annesine hayrandır.  Kız kendini anneyle, erkek babayla özdeşleştirir. Bu nedenle kız annesiyle, oğlanlar ise babasıyla rekabet içindedir. . Annelerinin makyaj çantasını açıp boyanma, topuklu ayakkabılarla dolanma yaşıdır.

Cinsel organlarının farklarına vardıkları bu yaşlardır. Doktorculuk, evcilik gibi keşfe yönelik oyunların oynanması bu yüzdendir. Kız çocukta ‘pipi’ olmadığını gören erkek çocuk onun pipisinin kesildiğini düşünür, kendi pipisinin de kesilebileceğinden korkar. Bunu yapabilecek tek kişi de babadır. O yüzden erkek çocuk ‘iğdiş’ korkusuna kapılır.
İşte bu yüzden uzmanlar Sünnet yaşının erkeklerde 2-7 yaşının dışında olmasını tavsiye ederler.

Erkek çocukların iğdiş edilme kokrusu::
Oğlanlar  babasının onu cezalandırmasından pipisini keseceğinden içgudüsel olarak korkar. Sünnet gibi bir operasyon korktuğu pipi kesilme korkusunun başına gelmesi anlamına gelir. Çocuk beyninde sünnet olmasını genellikle baba ister.  Babasınınn da pipisi vardir ve büyüktür . Erkek bebek annesine hayrandır,  Anne hep iyidir,koruyucudur, onun ilk sevgilisidir.  Sünnet olmasına bile kıyamaz.Annesi onu hep koruyacaktır.
Gercek hayatta da anne koruyucudur, İlk sevgili rolü devam eder. Erkek çocuk evlense bile anne  karısını evinin içindeki herşeyi bilmek ister. Evliliklerin büyük  bir kısmı  kaynana yüzünden kavgalarla doludur.

    Kız cocuklarında ise rekabet ettiği annedir, Annesinin ayakkabılarını makyaj takımını alır kendini boyar, Güzel elbiseler giyer. Tesadüfen altı değiştirilen erkek erkek çocugu gördügünde farklılığı sorgulamaya başlar.  Kısmen Pipi,penis kıskançlığı yaşar.  Bu kıskançlığı bastirmak için içgüdüsel olarak plastik bebeklerle daha çok ilgilenerek  bağdaştırır. Erkek cocukların ayakta işemesi, idrarını yapması çocukken hemen hemen butun kızlarin dikatini çekmistir.  Eğer böyle bir manzara görülürse ilk yapacaklariı şey, tuvalete gidip ayakta işemeye kalkmak, veya işemek nasıl bir duygu,  ben neden yapamıyorum diye içinden geçirmektir. Cinsel farklılık  en belirgin burada farkedilir.

Kızlar erkeklere göre daha erken cinselliği algılar, iğdiş edilme korkusu yaşamazlar. Oğlanlara  göre çok daha şanslıdırlar.Fiziksel korku olmadığı için daha az kompleksi kalır.
Baba karakteri,  her kız çocuğu icin çok onemlidir. Evlenmek için erkek ararlarken babasi gibi vasiflara akıllı ve karizmatik erkek peşine düserler. Babaya biraz benzemesi gerekir. Erkekler ise seçimlerinde herseye değer verir, ama biraz da annesine benzesin ister.
Bütün bu durumlar, Normal bozulmamış bir aile yapısı için geçerlidir.
Evlenip boşanmış agresiv kavgalar yuzünden ayrı, başka ellerde yasamış çocuklarda oidippus kompleksi çok zor geçer.

Oidipus geçtikten sonra cinsellik belirlenir roller ortaya cıkar. Kız anneye, Erkek cocuk ta babayı kendine kopyalar.  Ne dersek diyelim kızlar ileri yaşlarda da babalarina aşıktır, erkekler de annelerine ama bunu belli etmek istemezler cunku bebeklikten kalma 3-6 yaş arasindan kalma bir asktir.
Biz ebeveynler bu dönemi yaşamış 2 yaşındaki çocuğa siz ne kadar sen kızssın, sen erkeksin desek de cinselliği bilemez.
   Cinselliği öğrenmek oidipal dönemin geçilmesine bağlıdır. Hepimiz bu dönemden geçmişizdir. Komplekslermzin çoğu bebeklik ve olgunlaşma  dönemimizden kalmadır.

kaba ,sapıkça yorumlar bilgisayar tarafından otomatik silinecektir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: